V tomto članku sa dočitate viac ako práve strečing posobí na váš organizmus, aké su jeho výhody a prečo by ste ho mali implementovať aj mimo tréningu. Tento článok je pre každého čitateľa, či už pre začiatočníka v zdvíhaní váh s priamim a suverénnym zameraním na zlepšenie svojej postavy, priaznivca zdravého životného štýlu, aktívneho tímového hráča, sólistu ale aj pre pokročilejších zástupcov fitness komunity. Strečing v zásade nie je tradičná séria cvičení, ktoré musíte splniť, aby ste dosiahli nejaký cieľ (ako je to pri zdvíhaní váh alebo šprinte), strečing je skôr životný štýl s výhodami. Medzi výhody strečingu patrí: flexibilita, rovnováha, zlahčuje každodenný život, zníženie rizika zranenia, upokojenie tela po tréningu, ale tiež relaxácia a pokojné cvičenie.

1. Strečing zlepšuje vašu flexibilitu

Podľa certifikovaného fyziológa cvičení Johna Forda, majiteľa spoločnosti JKF Fitness & Health v NY, strečing výrazne zvyšuje váš rozsah pohybu. Dočasné výhody zahŕňajú zvýšenie nervovej tolerancie voči natiahnutiu svalovej hmoty (tieto zvyčajne miznú do jedného alebo dvoch dní). Avšak dlhodobé výhody predĺžia vaše svaly a zlepšia rozsah vášho pohybu v kĺboch.

2. Strečing vám pomôže vyvážiť telo

Strečing je skvelý spôsob ako zistiť možnú nerovnováhu vo flexibilite. Takáto nerovnováha môže viesť k vyššiemu riziku zranenia počas tréningu. Napríklad, ak si natiahnete hamstringy v stojacej oblasti hamstringov a všimnete si, že pravá noha vám umožňuje predkloniť sa hlbšie ako ľavá. Upozorní vás na nerovnováhu v oblasti hamstringov a prejaví sa aj pri cvikoch na hamstringy, napríklad pri behu alebo drepe.

3. Strečing uľahčuje každodenný život

Možno si to nevšimnete, ale niekoľko každodenných úloh si vyžaduje určitú mieru flexibility. Takéto úlohy môžu byť v podrepe alebo na stoličke, sklonením sa do auta alebo zdvihnutím nákupných tašiek z podlahy. Správnym strečingom môžete zvýšiť svoju flexibilitu a budete schopní vykonávať tieto denné rutiny ľahko a efektívne.

4. Strečing znižuje riziko poranenia

Zahriatie pred tréningom vám v prvom rade pomôže dosiahnuť vyšší rozsah pohybu. Dynamický strečing konkrétne zahreje vaše svaly, kĺby a šľachy. Znižuje sa tak riziko zranenia počas alebo po tréningu, čo vám zase pomôže vykonávať pohyby v tréningu s ideálnym umiestnením.

5. Strečing upokojí vaše telo po cvičení

Po náročnom tréningu musí byť vaše telo zvyčajne uvolnené. Uvoľnite svoje svaly a znížte srdcovú frekvenciu, upokojte dýchanie a stabilizujte „fire state“, v ktorom sa nachádzate po napumpovaní. Najlepším spôsobom ako to dosiahnuť, je statický strečing spolu s hlbokým dýchaním. Strečing navyše zvyšuje prietok krvi, ktorý dodáva telu a svalom viac kyslíka a živín. Pomáha vám rýchlo vstúpiť do stavu regenerácie.

6. Strečing vám pomôže relaxovať

Väčšina ľudí robí strečing, pretože sa cíti dobre. Či už je to pitie vysoko kalorického mliečneho koktailu alebo konzumácia čokoládovej tyčinky – vždy keď nám niečo robí dobre tak sa aj my cítime dobre. Strečing nám pomáha znížiť hladinu stresu a priviesť nás do pokojnejšieho stavu. Najlepším spôsobom, ako vstúpiť do „relaxačného stavu“, je kombinovať strečing s hlbokým dýchaním. Pomáha tiež predstava, že pri výdychu vypúšťame stres. Určite vám to môže dať duševnú vzpruhu.

7. Strečing ukončuje váš tréning

Dokončenie tréningu ako „hrubého rezu“ vám neprináša príjemný dojem z cvičenia. Na druhej strane, jemné strečingy vám môžu pomôcť ukončiť cvičenie na šťastnejšej alebo pokojnejšej nôte. Ak vás strečing prinúti myslieť o cvičení pozitívnejšie a ste ochotní urobiť to znova, potom je to jeho výhoda.

Tu sú výhody, ktoré vám strečing môže ponúknuť. Samozrejme, je toho oveľa viac, ale sú to určite najdôležitejšie výhody, ktoré vám pomôžu spríjemniť si tréning. Strečing nevyžaduje ďalšie vybavenie ani žiadne zariadenie. Ak by ste však chceli maximalizovať účinky strečingu, potom by pre vás mohli byť dobrým odporúčaním expandery. Užitočná môže byť aj tréningová podložka, najmä keď po cvičení cvičíte jogu alebo sa naťahujete.

Ak vás zaujíma strečing, tu nájdete zoznam troch strečingových cvičení, ktoré musia byť uvedené na každom tréningovom rozvrhu bez ohľadu na úroveň profesionality.

Quad stretch (quads)

quad_stretch

 1. stojte s nohami pri sebe
 2. pokrčte ľavé koleno a ľavou rukou potiahnite ľavú nohu smerom k zadku, kolená držte pri sebe
 3. podržte 30 sekúnd až 2 minúty

Standing hamstring stretch (krk, hamstringy, chrbát, lýtka, glutety)

hamstring_stretch

 1. stojace-natiahnuté
 2. stojte vysoko s chodidlami na šírku bokov, rukami pri boku
 3. vydýchnite, keď ohýbate hlavu smerom ku kolenám
 4. omotajte ruky okolo chrbta nôh a vydržte od 45 sekúnd do 2 minút

Triceps stretch (triceps, krk, plecia, chrbát)

triceps_stretch

 1. Stojte vysoko s chodidlami na šírku bokov a rukami natiahnutými nad hlavou
 2. Pokrčte pravé lakeť a natiahnite pravú ruku, aby ste sa dotkli hornej polovice chrbta
 3. Natiahnite ľavú ruku nad hlavu a chyťte ju tesne pod pravým lakťom
 4. Pravé lakeť jemne potiahnite nadol a smerom k hlave

 

A na koniec, strečing je skvelá technika na zvýšenie vašej mentality, zvýšenie vašej motoriky a relaxácie. Je to skvelý spôsob uvoľnenia tlaku z tréningu a na druhej strane je to skvelý spôsob, ako pripraviť svoje telo na tréning. Má niekoľko spôsobov implementácie, milióny kombinácií a ešte viac účinkov na váš každodenný život. Odporúča sa však tiež, aby ste svojimi primárnymi činnosťami podporovali strečing a neustále zlepšovali oblasti ako kardio, posilňovanie alebo pohyby s vyššou intenzitou. Uistite sa preto, že ste ponechali dostatok času na ďalšie komponenty tréningu.